Červen 04, 2018

Golfový Šotek aneb kovářova kobyla už nechodí bosa

Dlouho jsme si říkali, že jsme typická kovářova kobyla, která chodí bosa.
Pro jiné vymýšlíme nápady, zatímco pro sebe nic.

A tak jsme si jednoho dne dali sami sobě zadání něco vymyslet. Jen přijít na to, kde a co.
Volba padla na golfové hřiště, usoudili jsme, že tam by se mohli pohybovat naši možní klienti.

Read more

Prosinec 01, 2016

Dílo agentury, nebo už klientovo?

Občas vyvstane otázka, zda je kreativní pojetí ještě dílem agentury, nebo již klienta. Nejde o nějaké filozofování, ale o otázku odpovědnosti. Jestliže zásahy, na které má klient jednoznačné právo, jsou natolik zásadní, že naruší koncept, neměla by agentura nést odpovědnost za výslednou funkčnost zpracovaného zadání.

Read more

Únor 11, 2016

Umění reklamy

Někde jsem četl, že klient si najme reklamní agenturu jen ve dvou případech. Na práci, kterou nechce dělat, nebo na práci, kterou udělat neumí.

Read more

Červen 19, 2015

Když nadšení vystřídají trendy

Kdysi jsem objevil zapadlý obchod, kde se prodávala kola. Třebaže to byla taková špeluňka, uvnitř byl cyklo ráj. Ráj nacpaný zbožím, bez ladu a skladu, a ráj spolehlivého servisu. Parta kolařských nadšenců, šťastná, když může kdykoliv pomoct a poradit. Vášeň pro kola čišela z každého ventilku i čepičky na něm.

Read more

Únor 06, 2015

Taky kašlete na svou tvář?

Někdy se zdá, že grafický design je tady vnímán jako nutné zlo. Jsou tendence se s grafickým designem vypořádat rychle, a s co nejmenšími ztrátami. Stejně jako se zlem.
Jako by se zapomínalo, že design je součástí tváře každé firmy. Zapomínalo na to, že grafický design má jedinečnou schopnost zasahovat nevědomí zákazníků. Dokáže je neverbálně oslovovat, zaujmout, a dokáže i vypovědět více než spousta textu.

Read more

Červen 08, 2014

Jaguár

Jedním z úkolů reklamy je měnit chování lidí. Z toho plyne, že reklamní činovníci dlouhodobě chování obyvatelstva sledují. A když se tak děje léta letoucí, přijde mi, že takový reklamní harcovník se musí zákonitě stát obětí svého povolání. Pozná se to tak, že si jen tak pro sebe definuje cílové skupiny, potvrzuje si jejich statut, chování, reakce apod. Prostě proto, aby sám sobě potvrdil, že vše funguje, jak má.

Read more

Březen 11, 2014

Lidé a jejich značky

Jsou lidé, s kterými se nemůžete o budování značky bavit. Ihned vidí rudě. Jsou to většinou majitelé menších a středních českých firem, kteří ve vytváření značky vidí nekonečné lití svých vlastních peněz do něčeho imaginárního, něčeho co neumí změřit, natož uchopit. Nezpochybňují, že by měli být vidět, ale jsou přesvědčeni, že to mohou udělat opravdu levně, nejlépe však vlastními silami. Pak to dopadne například tak, že dodavatel pramenité vody zaparkuje své staré dodávky s novým polepem podél silnic a myslí si, že každý kdo pojede kolem, musí dostat chuť na jeho vodu přímo od pramene.

Read more