Bývaly časy, že když se vás někdo zeptal na reklamu, která vás poslední dobou zaujala, vysypali jste z rukávu dvě tři, které byly natolik dobré, že jste protějšek ještě pobavili.
To dnes nevysypete ani jednu, pakliže nechcete stále opakovat ty z dávných časů. Přitom když poslouchám marketingové experty na různých konferencích nebo v médiích, všichni se ohánějí kreativitou, invencemi, nápady a apely na odlišení se. Aneb odliš se, nebo zemři. Mnozí pro lepší pochopení prezentují případovou studii, kde však nikdo žádné odlišení nevidí.
To vše je teorie a dnes pravdivá více, než kdy jindy.
Prostor je omezený, firem je více, konkurence roste, reklamy jsou větší, častější, hlasitější. A co hůř, všechno už tu bylo.
Co s tím?
Změnit přístup, a to zásadně. Musí přijít odvaha riskovat.
Lehce se to říká, ale v praxi je to velice těžké. A vůbec nemám na mysli zatížení marketérů hypotékami, jak se často škodolibě argumentuje.
Problémem je přecitlivělost doby. Dnes prakticky nejde udělat vtip nebo nevinnou narážku, aniž by ji někdo nevztáhl na sebe a neurazil se s následnou medializací na sociálních sítích, potažmo žalobou dané firmy.
Chtělo by se napsat, že to je příčinou toho, že firma si dvakrát rozmyslí, než se do něčeho, co je třeba jen trochu na hraně, pustí. Ale realita je taková, že si to nerozmyslí ani jednou a veškeré nápady, které by mohla nějaká skupina vztáhnout na sebe, rovnou zavrhne.
Aktuálním důkazem tvrzení je vystřihnutí Indického obchodníka APU ze seriálu Simpsonovi.
Ukončil bych to posteskem, že nezbývá nic jiného, než oprášit reklamy ze starých časů.
Ale ne, je potřeba být trpělivý a dál to zkoušet s novými nápady “na hraně” a přemlouváním marketérů k odvaze.