Červenec 22, 2021

Bohužel, i marketér je jenom člověk

Proč marketéři firem nejsou schopni konzistentních výstupů, tedy plnění základního požadavku, který vyžaduje jejich pozice? A proč je takových marketérů tolik a většinou i z věhlasných světových firem?
Proč nejlevnějšípneu.cz je konzistentnější než světová firma?

Důvodů je mnoho a jsou na několika stranách:

Na straně marketéra
- Ten může být pod vlivem svého ega – on ví všechno nejlíp a nikdo mu do toho nebude mluvit.
- Má několik reklamních a komunikačních agentur, mezi kterými si vybírá podle nálady nebo které střídá podle současné obliby.
- Je bez zkušeností (bývá vybrán a povýšen ze stávajících zaměstnanců z jiných oddělení firmy, například z logistiky nebo sekretariátu).

Read more

Listopad 27, 2019

O konzistenci

Chytrých pojednáních o “správné” komunikaci bylo napsáno nespočet.
Já bych se omezil jen na jedno, a tím je konzistence.
V dnešní roztříštěné době, kdy se na každého valí spousta informací z nejrůznějších zdrojů, je konzistence tím nejdůležitějším pravidlem.
Na tom není nic nového ani chytrého, ale spíš je zvláštní, proč se jím firmy neřídí.

Že by stopa vedla k markeťákům, kteří ve snaze “být vidět” vymýšlí nové a nové reklamní strategie? Nebo je problém ve firmách, které si vydržují několik reklamních agentur, to znamená také několik “rukopisů”, a kdy pak záleží jen na daném rozpoložení firmy jakou cestu zrovna zvolí?

Leden 21, 2019

Vánoční dárkový marketing – před předvánoční reklamní masáží nešlo utéct

S odstupem bych se chtěl vrátit k předvánoční reklamní masáži, před kterou nešlo nikam utéct.

Z hlediska výrobců a prodejců se dá pochopit, že se snaží vytěžit maximum z období listopadu a prosince, protože to bývá u mnohých zásadní pro splnění celoročního hospodářského výsledku. A snaha prodat teď anebo nikdy je tak urputná, že už připomíná hysterii, alespoň co se komunikace týče.

Celkový obrázek je jasný: kupujte všechno a všude, žádný dárek není špatný. Darujte výživu na klouby, zubní protézu, věnujte léky, vyrobte blízkému dárek z nakoupených plesnivých sýrů v Albertu. Vše bez nápadu, jen omezení na povely Věnujte, Darujte, Udělejte radost …, snaživě zabalené do vánočního reklamního módu. Jako by na druhé straně nebyl přemýšlivý zákazník, ale impulzivní tvor, který jen čeká na příkaz a podle něj se zachová.

Proč firmy, které mají 9 měsíců na přípravu na hlavní sezonu, nepřijdou s nějakou zajímavou netradiční myšlenkou, nápadem, přístupem?

Není všechno tak černé, jsou výjimky, například Ingredients. Když si v prodejně koupíte parfém a řeknete, že jde o dárek, obdržíte k němu malý vzorek stejného parfému. Důvod je jednoduchý. Obdarovaný si může otestovat vůni vzorku a v případě, že to nebude ono, není problém nerozbalený dárek vrátit. Tento jednoduchý nápad způsobí win win efekt:  Zákazník ví, že nic neriskuje, cítí se v pohodě, a hlavně nakoupí. A o to firmě Ingredients jde. Mnoho zákazníků opustí parfumérie bez toho, aniž by něco koupili, protože si nejsou jistí, že se vůně bude líbit.

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Ostatní budou spoléhat na Black Friday, z kterého se omíláním budou snažit vytěžit maximum.

Listopad 02, 2018

Odliš se, nebo zemři. Tak jo.

Bývaly časy, že když se vás někdo zeptal na reklamu, která vás poslední dobou zaujala, vysypali jste z rukávu dvě tři, které byly natolik dobré, že jste protějšek ještě pobavili.
To dnes nevysypete ani jednu, pakliže nechcete stále opakovat ty z dávných časů. Přitom když poslouchám marketingové experty na různých konferencích nebo v médiích, všichni se ohánějí kreativitou, invencemi, nápady a apely na odlišení se. Aneb odliš se, nebo zemři. Mnozí pro lepší pochopení prezentují případovou studii, kde však nikdo žádné odlišení nevidí.

To vše je teorie a dnes pravdivá více, než kdy jindy.
Prostor je omezený, firem je více, konkurence roste, reklamy jsou větší, častější, hlasitější. A co hůř, všechno už tu bylo.

Co s tím?
Změnit přístup, a to zásadně. Musí přijít odvaha riskovat.
Lehce se to říká, ale v praxi je to velice těžké. A vůbec nemám na mysli zatížení marketérů hypotékami, jak se často škodolibě argumentuje.

Problémem je přecitlivělost doby. Dnes prakticky nejde udělat vtip nebo nevinnou narážku, aniž by ji někdo nevztáhl na sebe a neurazil se s následnou medializací na sociálních sítích, potažmo žalobou dané firmy.

Chtělo by se napsat, že to je příčinou toho, že firma si dvakrát rozmyslí, než se do něčeho, co je třeba jen trochu na hraně, pustí. Ale realita je taková, že si to nerozmyslí ani jednou a veškeré nápady, které by mohla nějaká skupina vztáhnout na sebe, rovnou zavrhne.

Aktuálním důkazem tvrzení je vystřihnutí Indického obchodníka APU ze seriálu Simpsonovi.

Ukončil bych to posteskem, že nezbývá nic jiného, než oprášit reklamy ze starých časů.
Ale ne, je potřeba být trpělivý a dál to zkoušet s novými nápady “na hraně” a přemlouváním marketérů k odvaze.

 

Červen 04, 2018

Golfový Šotek aneb kovářova kobyla už nechodí bosa

Dlouho jsme si říkali, že jsme typická kovářova kobyla, která chodí bosa.
Pro jiné vymýšlíme nápady, zatímco pro sebe nic.

A tak jsme si jednoho dne dali sami sobě zadání něco vymyslet. Jen přijít na to, kde a co.
Volba padla na golfové hřiště, usoudili jsme, že tam by se mohli pohybovat naši možní klienti.

Read more

Prosinec 01, 2016

Dílo agentury, nebo už klientovo?

Občas vyvstane otázka, zda je kreativní pojetí ještě dílem agentury, nebo již klienta. Nejde o nějaké filozofování, ale o otázku odpovědnosti. Jestliže zásahy, na které má klient jednoznačné právo, jsou natolik zásadní, že naruší koncept, neměla by agentura nést odpovědnost za výslednou funkčnost zpracovaného zadání.

Read more

Únor 11, 2016

Umění reklamy

Někde jsem četl, že klient si najme reklamní agenturu jen ve dvou případech. Na práci, kterou nechce dělat, nebo na práci, kterou udělat neumí.

Read more

Červen 19, 2015

Když nadšení vystřídají trendy

Kdysi jsem objevil zapadlý obchod, kde se prodávala kola. Třebaže to byla taková špeluňka, uvnitř byl cyklo ráj. Ráj nacpaný zbožím, bez ladu a skladu, a ráj spolehlivého servisu. Parta kolařských nadšenců, šťastná, když může kdykoliv pomoct a poradit. Vášeň pro kola čišela z každého ventilku i čepičky na něm.

Read more